Cikkek
Interjúk
Eredmények
Impresszum
Főoldal


NOB-kitüntetés Egerszegi Krisztinának
Három nap alatt két kitüntetést is átvehet a volt úszónõ

forrás: INDEX 2001.05.02

Olimpiai Érdemrenddel tünteti ki a NOB Egerszegi Krisztinát. A nemzetközi ötkarikás mozgalom legmagasabb szintû elismerését június 23-án adják át Lausanne-ban az ötszörös olimpiai bajnok úszónõnek. Három nappal korábban pedig fair play-díjat vehet át, az 1996-os atlantai olimpia után visszavonult sportoló.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hivatalos értesítést küldött a magyar ötkarikás testületnek, melyben közlik, hogy minden idõk legsikeresebb magyar úszóját, Egerszegi Krisztinát Olimpiai Érdemrenddel tünteti ki.
A NOB illetékesei azzal indokolták a döntést, hogy Egerszegi kiemelkedõ eredményeket produkált három nyári játékokon. 1988-ban Szöulban 200 háton, 1992-ben Barcelonában 100 és 200 háton, valamint 400 vegyesen, majd 1996-ban Atlantában szintén 200 háton nyert aranyérmet. Ezenkívül jelentõs mértékben hozzájárult a nemzetközi olimpiai mozgalom fejlõdéséhez.

- Nagyon boldog vagyok, és óriási megtiszteltetésnek tekintem a kitüntetést - reagált Egerszegi Krisztina, az MTI-nek: - Õszintén szólva eddig, amikor valaki Olimpiai Érdemrendet kapott, egy kicsit mindig irigykedtem.

Elismerésekbol mostanában bõven kijut a népszerû "Egérnek". Nemrég értesítették, hogy az olaszországi Arezzóban, véletlenül éppen három nappal a lausanne-i ceremónia elõtt, vagyis június 20-án fair play-díjat vehet át.

Egerszegi a huszonharmadik magyar sportember, aki a NOB legjelentõsebb kitüntetésében részesül. Eddig, többek között, olyan kiemelkedõ elõdei kapták meg a hetvenes években alapított Olimpiai Érdemrendet, mint Gerevich Aladár, Kovács Pál, Elek Ilona, Gyarmati Dezso, Kárpáti Rudolf, Németh Imre és Puskás Ferenc.

Õ az elsõ magyar úszó,akit érdemesnek találtak rá
forrás: S.E., V.D., Nemzeti Sport 2001.05.03

A sportbeli eredményei mellett emberierényeiért is kapja Krisztina a kitüntetést
Olimpiai Érdemrendet korábban huszonkét magyar vehetett át, ám honi úszót még nem jutalmaztak a legrangosabb ötkarikás kitüntetéssel. A Bp. Spartacus egykori versenyzõje - aki minden percét a lassan egyéves kisfia, Bálint társaságában tölti - természetesen örömmel nyugtázta a hírt:
"Meglepett, hogy kitüntet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, de nagyon jólesik, hogy rám gondoltak - mondta szerdán Egerszegi Krisztina. - Bár Bálintot nem szívesen hagyom itthon, természetesen ott leszek Lausanne-ban. Sajnos nem minden meghívásnak tudok eleget tenni, így bár beválasztottak a Hírességek Csarnokába, az avatási ceremóniára május közepén nem tudok elutazni az Egyesült Államokba. Svájc azért közelebb van...

Magyar kitüntetettek
Hegyi Gyula sportdiplomata (1975)
Németh Imre kalapácsvetõ (1979)
Kárpáti Károly birkózó (1981)
Papp László ökölvívó (1982)
Csanádi Árpád sportdiplomata (1983)
Elek Ilona tõrvívó (1983)
Kovács Pál kardvívó (1984)
Szalai József tornász (1984)
Buda István sportdiplomata (1985)
Gerevich Aladár kardvívó (1988)
Sír József sportdiplomata (1989)
Kárpáti Rudolf kardvívó (1990)
Gyarmati Dezso vízilabdázó (1992)
Aján Tamás sportdiplomata (1995)
Bonn Ottó sportdiplomata (1995)
Göncz Árpád köztársasági elnök (1995)
Szepesi György sportriporter (1995)
Török Ferenc öttusázó (1995)
Bay Béla vívóedzõ (1997)
Puskás Ferenc labdarúgó (1997)
Terták Elemér sportdiplomata (1998)
Lemhényi Dezsõ vízilabdázó (1999)

Kiss László: Egerszegi elégtételt kapott
Kárpótlási érdemérem

forrás: jánosy, A színes Sport 2001.05.05

Elégtételt kapott Egerszegi Krisztina. Legalábbis valami ilyesfélére gondolt Kiss László, azok után, hogy világhírû tanítványa Olimpiai Érdemérmet kap a közeljövõben. Mert a mesteredzõ szerint - sajnos - sokszor a magasabb szempontok érvényesülnek a díjak átadásánál.

Mert a tavalyi bécsi gálán a vizes sportágak legjobbjának Down Frasert választották. Kétségtelen óriási alakja volt az úszásnak, ám Egerszegi Krisztina öt aranyérmével nem vetekedhetett medáliagyûjteménye.
- Ráadásul, Egerszegi két olimpiai aranyérmérõl mintha megfeledkeztek volna, s úgy tüntették fel a hivatalos brosúrában, hogy mindössze hármat nyert - mondja Kiss László.

- Igaz, ezért a botlásért késõbb hivatalos levélben elnézést kértek, de azért ott maradt némi keserû szájíz az emberben, nem egészen véletlenül történt így. S ugye Sydney elõtt ausztrál sportembert illett díjazni. Nos, nem csupán Egérnek, de a magyar sportnak is jól jön ez a kissé megkésett kárpótlás.

A mester hivatalosan nyugdíjas, de azért így is bõven akad tenni-valója. Elvégre szövetségi kapitányként tovább dolgozik, noha az adminisztráció nem a kenyere.

- Sok hivatalos ügy szólít a szövetségbe, vidékrõl, Százhalombatta mellõl járok be, de az alig húsz kilométeres út másfél óráig tart. Komolyan mondom, sokkal jobb volt akkor, amikor hajnali négykor keltem. Sajnos, a hivatalokban csak nyolckor kezdenek, máskülönben újra visszatérnék az évtizedeken át megszokott hajnali munkarendemhez.

Lap tetejére

Vissza a cikkekhez